"POWÓDŹ" Paweł Fleszar"Ciemny, podłużny kształy wypadł z okna na dziewiątym piętrze, gdy nikt nie mógł zwrócić uwagi na głuchy łoskot, z jakim uderzył o ziemię. W porze nazywanej godziną samobójców. Kiedy jest jeszcze ciemno, ale ptaki zaczynają żywiołowe trele."

Tak zaczyna się kryminał, którego akcja rozgrywa się w Krakowie. Mieście, które nawiedzane jest przez ulewne deszcze, a któremu grozi powódź. 
Powieść podzielona jest na siedem rozdziałów odpowiadających dniom tygodnia, a każdy zaczyna się od artykułów prasowych lub wiadomości internetowych. W pierwszej chwili dla mnie niezrozumiałych jednak, w miarę zagłębiania się w intrygę bardzo jasnych i czytelnych i w gruncie rzeczy przerażających. 

Krzysztof, "Kris", jest wojskowym. Dowiaduje się on o samobójczej śmierci swojego kolegi Kuby z czasów dzieciństwa i młodości. Jak to czasami w życiu bywa, w pewnym momencie ich drogi rozeszły się. Dobry kontakt Kris zachowuje jednak z ojcem kolegi i to na jego prośbę jadą do jego mieszkania. Tam Kris znajduje czarno-białe zdjęcie dziewczyny, a na jego odwrocie list pożegnalny. 
Tak zaczyna się prywatne śledztwo mające na celu próbę zrozumienia, dlaczego Kuba targnął się na swoje życie. 
W poszukiwaniu prawdy pomaga Krisowi nastoletnia Marika i jej kolega Kamil, maniak komputerowy. Interesujący i ciekawy zabieg połączenia różnych osobowości w jednym "śledztwie". Kris, żołnierz z kiepską kondycją i nadciśnieniem, palący jak smok z zaokrąglonym brzuszkiem, Marika, nastolatka z niewyparzoną buzią, gadatliwa, zadziona ale i pomysłowa oraz kreatywna i wreszcie Kamil, ekspert od komputerów, który lepiej czuje się w ich otoczeniu niż w towarzystwie ludzi. 

"Powódź" to niesamowicie ciekawy kryminał z mrocznymi wątkami - porwaniami kobiet w celach sprzedaży, darknetem czyli mrocznymi rejonami internetu, filmami snuff czyli takimi, które pokazują morderstwa popełnione specjalnie w celach nagrania, o których słyszałam w sumie pierwszy raz. 
Muszę przyznać, że czułam niedosyt. Książkę czyta się niesamowicie szybko bo taka też jest akcja w niej. Strzelanina, pościgi, bijatyki i akcja prowadząca do rozwiązania zagadki. 
Polecam.

Magda

Komentarze

Popularne posty