"UNIKAT. Biologia wyjątkowości" Marek Kaczmarzyk

"Każdy z nas, a także każde zwierzę i każda roślina jest jednostką unikatową, pod wieloma względami".


   "Unikat. Biologia wyjątkowości", książka popularnonaukowa Marka Kaczmarzyka - biologa, neurodydaktyka i memetyka - wskazuje na naszą niepowtarzalność,wyjątkowość oraz ukryte talenty, nawet te, o których jeszcze nie wiemy. Opowiada o kwestii zrozumienia siebie, jeżeli chcemy zrozumieć naszą różnorodność i nadzwyczajność.
   Różnorodność jest najistotniejszym, najwartościowszym i najbezpieczniejszym sposobem na oswojenie przyszłości, na przetrwanie gatunku. Mechanizmy, które sprzyjają powstawaniu różnorodności, wpisane są w rozwój każdego człowieka.
Kaczmarzyk pisze, że bardzo ważną rolę w naszej wyjątkowości odgrywa biologia, m. inn. to, co zapisane w genach. Genetyka, to dziedziczenie cech, które jest jak mieszanie farb, czyli z cech obojga rodziców wychodzi coś nowego, uśrednionego. Fizycznym podłożem dziedziczenia jest kwas dezoksyrybonukleinowy, a więc DNA. Niezróżnicowane genetycznie populacje złożone z identycznych organizmów są bezbronne. Definiuje nas zaledwie dziesiąta część nici DNA i zapisane są sekwencje białkowe, z których uruchomienie w odpowiednim momencie życia pozwala na pojawienie się konkretnych cech. Każdy człowiek, mimo podobieństw z innymi ludźmi jest w skali gatunku niepowtarzalny (z wyjątkiem bliźniąt jednojajecznych). Pewne sekwencje nukleotydowe występują wyłącznie u nas, w naszym prywatnym i niepowtarzalnym zapisie genetycznym. Geny, poprzez swój wpływ na organizm, powodują zmiany w środowisku, np. dzieci adoptowane dziedziczą cechy po swoich rodzicach biologicznych, natomiast podobieństwa pomiędzy rodzicami adopcyjnymi a dziećmi adoptowanymi, możemy przypisać środowisku. Środowisko zatem tworzy określone warunki decydujące o stopniu, w jakim ujawniają się czynniki wrodzone.
"Ludzie są jak krople wody. Z pozoru podobni, a jednak kryjący w sobie ogromną różnorodność". 
   To tak, jak z płatkami śniegu - żaden nie jest identyczny, każdy jest inny, a o tej unikatowości świadczy wiele czynników składowych. Autor pisze, że jesteśmy różni pod względem płci, wielkości mózgu, układu nerwowego, inaczej dostrzegamy kolory. Silny wpływ na to, co dostrzegamy w danej chwili, mają także uwaga, stan emocjonalny, motywacja oraz historia naszych dotychczasowych spostrzeżeń. Organizmy różnią się między sobą praktycznością zachowań. Granica zdolności przystosowawczych została określona przez szybkość, z jaką spontaniczna zmienność, generuje różnorodność.
   Podsumowując, mamy różne sposoby myślenia na pojawienie się tej samej sytuacji. A więc pozwólmy dzieciom działać wyobraźnią, rozwijać predyspozycje, a być może odkryjemy ich ukryte biologiczne talenty.
  Książka popularnonaukowa, jest tym gatunkiem, który nie czyta się lekko i przyjemnie. Trzeba wejść w pewne konwenanse naukowe, aby zrozumieć  autora. Lekturę polecam tym, którzy interesują się biologią oraz genetyką, badaniami, natomiast pozostali mogą się przy niej wynudzić. Podoba mi się natomiast: okładka (ciekawy rysunek adekwatny do tematu), bardzo dobre wydania i, co najważniejsze, zwrócenie uwagi czytelnika na rozwój własnego dziecka, a więc - spojrzyjmy na rozwój własnego dziecka i dajmy mu szansę na robienie tego, co może być jego życiową pasją  .

AUTOR: Marek Kaczmarzyk
LICZBA STRON:  234
WYDAWNICTWO: Dobra literatura

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Dobra Literatura.


Komentarze

Popularne posty