"GDZIE JEST OLGA?" Danka Braun



 Zawsze z wielką przyjemnością sięgam po książki Danki Braun. Charakteryzują się one: świetnym poczuciem humoru, oryginalną fabułą oraz naprzemiennymi wątkami (kryminalnym i obyczajowym). 

  "Gdzie jest Olga?" to druga część Serii o Mirku Filerze - 32-letnim detektywie. W pierwszej części poznajemy go jako lekkoducha, który ma wszystko podane pod nos. Ciekawa byłam, czy pojawienie się w jego życiu 5-letniej Neli spowoduje zmianę  charakteru Mirka.
I otoż, pod wpływem kilku czynników (m.inn. rozstania z Magdą, obrażenia się na matkę), z wiecznego chłopca musiał szybko wydorośleć. Nauczył się gotować, dla dobra dziecka, przestał brać zlecenia obserwacji niewiernych małżonków oraz zaangażował się w życie przedszkolne. Jednak pozostawił sobie również czas dla życia towarzyskiego, jak i zawodowego.

"Mirek, musisz się wziąć w garść. (...) Mirku, wracaj do siebie. Dorośnij w końcu. Bądź wreszcie mężczyzną. I ojcem."

  Już sam tytuł sugeruje zagadkę zaginięcia Olgi. Lecz kim jest Olga? To przyjaciółka matki Mirka, Małgorzaty i częsty gość w domu Filerów. Kiedy dochodzi do morderstwa jej męża - Romana Głowackiego - nasz detektyw otrzymuje, od dzieci Olgi, zlecenie odnalezienia jej. Czy uciekła? Czy ktoś ją porwał? I jaki związek ma zniknięcie tytułowej bohaterki ze śmiercią jej meżą?

  Im więcej odkrytych kart, tym więcej niewiadomych i osób, które miały motyw pozbycia się Głowackiego.
Olga ma również swoją tajemnicę, o której dowiadujemy  się z jej pamiętnika.

 Autorka znana jest z tego, że umie doskonale zagmatwać historię, by nie domyślić się prawdy i nastąpił na końcu element zaskoczenia, a jednocześnie potrafi napisać to w lekki i nie dający się wyrzucić z kontekstu sposób.  Za to bardzo cenię sobie powieści Danki Braun. Ponadto ubóstwiam w jej książkach wątki obyczajowe, bowiem one porywają mnie najbardziej. A w tej powieści bardziej możemy skupić się na takiej właśnie fabule.
Serdecznie polecam.


Komentarze

Popularne posty